Pozor na pozlátko!

Stejně jako kdekoliv jinde platí i u zdrojů světla, že ne všechny obdobně vypadající produkty stojí v obchodech stejně. A je nejednou pravdou to, že čím je ten který výrobek dražší, tím je nebo by aspoň měl být i lepší. I když toto nebývá vždy pravidlem.
Pravidlem však často bývá, že to, co stojí naopak nejméně, zrovna ničím mimořádným není. Spíše je to něco, co je levné proto, že by to jinak nikdo nekoupil, kdežto na nízkou cenu se někoho nalákat spíše podaří.barevné LED
A daří se to. Je mezi námi stále ještě dost těch, kdo si kupují svítidla v první řadě podle ceny. Kdyby tomu tak totiž nebylo, už dávno by se nenabízelo leccos z toho, co se nabízí.
Ovšem kdo vsadí na pochybnou láci, zpravidla prohloupí. Takový zdroj světla sice vyjde kupujícího o něco levněji, ovšem pak dejme tomu po nepříjemně krátké době doslouží. Nebo se člověku protočí panenky, když pak vidí účet za elektřinu, který měl být skromnější, jenže není. Nebo obojí zároveň.
To se však netýká něčeho jako je LED žárovka 12v. Ta je totiž z rodu právě toho dobrého, na co by měl každý ve svém vlastním zájmu klást důraz, co by měl vyžadovat. Protože takové kvalitní LED žárovky mají především dvě významné přednosti:

  • Dokážou podávat stejný výkon jako klasické žárovky, k čemuž jim ale postačuje klidně i pouhá desetina elektrické energie ve srovnání právě se zdroji světla, jež nás provázely ještě vcelku donedávna a i dnes se ještě leckde najdou.
  • Mají také mnohem delší výdrž, až patnáct tisíc hodin neboli patnáct let, což by bylo u klasických žárovek nemyslitelné.

Pokud tedy člověk vsadí na něco od renomovaného výrobce, tedy na značky Osram, Megaman nebo Philips, nebude litovat. Ač si zpočátku připlatí, nakonec na tom slušně vydělá. Ovšem pochopitelně pouze za předpokladu, že si dá pozor i na další možná úskalí, tedy naLED žárovky

  • světelný tok takové žárovky
  • teplotu světla
  • index podání barev
  • a správný typ závitů a patic

Což jsou další atributy, na nichž záleží, bude-li zákazník spokojen nebo ne. Ale každý rozumný člověk si s tím hravě poradí a spokojen tudíž bude. Navýsost.