Jak vyvážit kariéru a péči o své blízké

Rovnováha mezi prací a osobním životem se může lehce narušit tím, že se vám narodí děti nebo vaši rodiče onemocní. V případě rodičů je situace obvykle ještě ztížena tím, že se s ní nepočítalo. Jenže rodiče najednou potřebují větší či menší míru vaší pomoci a vám nezbývá čas na nic jiného. Jak takovou situaci v klidu zvládnout?
V časopisu Forbes nedávno vyšel článek odkrývající výsledky průzkumu Home Instead, ve kterém se vyjádřilo 1100 zaměstnaných lidí, kteří se zároveň starali o někoho ze svých blízkých – rodiče či partnera. Pod velkým tlakem se cítilo 59 % z nich. Zároveň měli pocit, že si musí vybírat mezi tím, jestli budou dobrým zaměstnancem nebo dobrým potomkem či partnerem.
procházka s invalidou
A přesně z toho důvodu jste nuceni ke kompromisům. Na začátku je nutné si vybrat, co je pro vás důležitější. Ideálně by to mělo být něco jiného, než rodina nebo zaměstnání. Měli byste si udělat čas jen na sebe – zaměřit se na nějakou činnost či koníček. Pokud byste všechnu svou pozornost soustředili na výborné výkony v práci a bezchybnou a nepřetržitou péči o rodiče, téměř jistě byste vyhořeli.
Pokud se vám narodí dítě a musíte na rodičovskou dovolenou, víte, kdy bude dítě samostatnější a kdy se přibližně vrátíte zpět do zaměstnání. Jenže se stárnoucími rodiči je situace jiná. Může se zlepšovat i zhoršovat a nikdo neví, kdy se zhorší úplně a kdy už například přestanete domácí péči zvládat a bude nutná hospitalizace.
tři dlaně na koleni
Proto byste neměli věnovat všechen váš zbývající čas péči o své blízké. Najít si čas i na sebe jde. Vhodné je zařídit si odlehčovací službu, pečovatelskou službu nebo požádat o pomoc denní stacionář. Pokud rodičům vysvětlíte, že to jinak nejde a že se o ně například jednou či dvakrát týdně postarají místo vás pečovatelky, určitě si nezačnou myslet, že jste špatný syn nebo dcera. Po zbytek času jim budete moci díky odpočinku věnovat kvalitnější péči.