Solární sprcha ohřívá vodu zdarma

O tomto jevu se můžeme sami dobře přesvědčit, jestliže se v létě oblékneme do černého oděvu. Již od prvního okamžiku pobytu na slunci se budeme cítit pod palbou paprsků extrémně zahříváni, zatímco lidé ve světlých barvách, nejlépe v bílé, budou čelit tepelnému záření mnohem lépe. Černá barva a ostatní temné tóny barev výborně pohlcují světlo i teplo a tohoto principu využívají i solární sprchy.
zahradní sprcha
Jejich nespornou výhodou je jednoduchá konstrukce a pochopitelně tomu odpovídá i cenová dostupnost. Pořídíte je za rozumné peníze a přitom tato „maličkost“ dokáže velmi zpříjemnit pobyt u zahradního bazénu.
Před vstupem do vodní lázně se rozumní lidé sprchují, dodržováním základních hygienických návyků se udržuje uvnitř nádrže voda na přijatelné kvalitativní úrovni mnohem snáze, spotřebuje se tím pádem i méně bazénové chemie a ušetří náklady na provoz filtrace. A v tomto procesu nám může být nápomocno slunce, které ohřívá vodu ve sprše zdarma.
chlapeček v bazénu

Kam sprchu umístit

Ideální místo je zákoutí, kam dopadá v průběhu dne sluneční světlo, není zastíněno stromy nebo stavbami a zároveň je chráněno před silnějším větrem. Trh je dnes zásoben mnoha typy těchto zařízení, jež můžeme v základu rozdělit na přenosné anebo pevné. Obě varianty využívají shodného principu – ohřevu vody uvnitř integrovaného kolektoru černé barvy, tyto zásobníky mají různý objem a vy byste měli dbát při výběru sprchy především na tento parametr.
Konstrukce solárních sprch je vyrobena buď z plastu, nebo ze slitiny hliníku, ta hliníková je pochopitelně dražší, ale také trvanlivější, robustnější a pevnější. V zásobníku se voda ohřívá až na teplotu 60 stupňů Celsia, propracovanější modely mají i regulační ventil v podobě směsné baterie, chromované doplňky a především spodní ventil pro oplachování chodidel.
Samotná instalace celého zařízení je velice jednoduchá, stačí jej připojit k zahradní vodovodní hadici rychlosvorkami a buď ji pouze položit na zem, nebo ukotvit vruty do dlažby, kamene, či betonu.