Jen ať se to pěkně blýská

V naší domácnosti se vyskytuje mnoho výrobků z kovu nebo jen z jejich částečných doplnění. Jinak se ale bude čistit stříbro a jinak chrom. Na každý materiál bude rozhodně zabírat něco úplně jiného. Pak si musíme pozorně prohlédnout, z čeho jsou příbory, různé úchyty nebo hrnce a pak se směle pustit do čištění, ať se všechno pěkně blýská.
stříbrná čajová sada
·         Stříbro – pokud máme například stříbrné příbory, tak by se měly umývat pouze v ruce, nepatří do myčky, poté důkladně utřít do sucha a uklidit. Nicméně i na ně může časem dopadnout místy černé zbarvení, pak musí nastoupit trochu tvrdší mytí. Plastovou nádobu si vyložíme alobalem, posypeme jedlou sodou a zalijeme horkou vodou. Do tohoto roztoku vložíme příbory a za pár minut je vyčištěno. Někdo používá zubní pastu, kterou nanese na hebký hadřík. Jiný zase přidá do 1 litru vody lžíci octa a zde nechá předměty asi tak 15 minut. Metod a babských rad je daleko více a každý si nejspíš nalezne tu, která se mu osvědčí nejvíce.
·         Cín – můžeme se rovnou obrátit na odborníky, kteří používají elektrolytické čištění pomocí hydroxidu sodného, ale proč to nezkusit zubní pastou a měkkým kartáčkem.
nerezový dvojdřez
·         Chrom – tady neprohloupíme s jablečným octem, coca-colou, vazelínou nebo dětským olejíčkem. Nikdy nesmíme používat drátěnku. Armatury je nutné vždy opláchnout a doleštit hadříkem.
·         Ušlechtilá ocel – jedná se o nerezové nádobí, které je vyrobeno ze slitiny železa, hliníku, chromu, niklu a dalších prvků. Podařilo se něco připálit? I to se stává, proto je lepší mít doma rezervu kypřícího prášku. Posypeme dno, zalijeme vodou a dáme pomalu vařit. Připáleniny jdou dolů jako po másle, zbytek dočistíme běžným způsobem. Také se vám objevily duhové skvrny? Na to je výborný ocet nebo citrónová šťáva.
mytí nádobí
·         Mosaz – je slitinou mědi a zinku. Hlavně zinek je nositelem barvy. Pokud je nelakovaný povrch, není nutno váhat nad roztokem z ¼ litru vody, 1 lžíce octa a 1 lžíce soli, kam předmět na chvíli vložíme. Není po ruce ocet, ale kečup? Nevadí i ten si poradí s vyčištěním, stačí ho rovnoměrně nanést na předmět a nechat chvíli působit. Ani citron nezůstává se svým kouzlem vzadu, také stačí rovnoměrně rozetřít. Poté omýt a doleštit.