Snová ložnice


Postel a matrace
Srdcem každé ložnice je samozřejmě lůžko. Před designem dáváme vždy přednost pohodlí, před nákupem je proto vhodné si postel vyzkoušet v obchodě nebo showroomu. Ještě větší pozornost je nutné věnovat výběru matrace. Na trhu je k mání mnoho modelů, které se liší konstrukcí i použitým materiálem, proto je na místě s výběrem nespěchat. Při výběru zohledňujeme:
·        Tvrdost
·        Rozměry
·        Věk toho, pro koho je určena
·        Nosnost
·        Materiál výplně a jeho prodyšnost
·        Specifické zdravotní potíže a požadavky spáče
·        Nároky na údržbu
nohy pod peřinou
Barvy
Ať už tomu věříte nebo ne, barvy významně ovlivňují naše pocity a nálady. Je proto vhodné pohrát si s kombinacemi a laděním i v tomto pokoji. Univerzální stálicí je samozřejmě bílá, která působí velmi čistým, svěžím dojmem a snese i kombinace s dalšími barvami. Velmi vhodné je nakombinovat ji s teplými odstíny (oranžová, hnědá), nebo se zelenou – ta je ceněna především pro své uklidňující účinky. Velmi oblíbená je i fialková a nebeská modř. Trochu k diskusi je pak barva červená – jakožto barva vášně by se sice mohla zdát do ložnice žádoucí, na některé lidi ale působí příliš agresivně a rušivě. Stejně diskutabilní jsou i tmavé odstíny. Nejlépe uděláte, když zvolíte takovou barvu, která na vás samotné působí uklidňujícím, příjemným dojmem, sázkou na jistotu jsou spíše tlumené, jemné odstíny.
spánek ženy
Vůně
Dbáme samozřejmě na to, aby místo našeho odpočinku bylo dobře větrané, ani tady se ale nemusíme vzdávat oblíbených vůní. Ideální jsou ty přírodní. Volit můžete třeba mezi bylinkami naplněnými polštářky, k mání jsou ale i speciální spreje obohacené esenciálními oleji, určené přímo k nastříkání na polštář. Pokud se rozhodnete dokreslit atmosféru vaší ložnice i osobitou vůní, opět se spolehněte výhradně na svůj nos a volte takové aroma, které na vás zapůsobí relaxačně.

Nábytek a doplňky
Mnoha lidem supluje ložnice i šatnu, případně příruční sklad věcí, pro které není jinde místo. V zásadě proti tomu nelze nic namítat, i takové využití by ale mělo mít svá pravidla. Pokud zde máme uložené oblečení, volíme uzavřené, ideálně vestavěné skříně, barevně ladící se zbytkem interiéru. K uložení ostatních věcí je vhodné využít volný prostor pod postelí.
Pozor si tady dáváme především na pravidelný úklid, i v těžko přístupných místech se usazuje jemný prach, který během spánku vdechujeme. I milovníci dekorací by se proto měli vyvarovat klasických lapačů prachu, jako jsou sušené květiny či památeční plyšáci. Mnohem vhodnější budou zarámované fotografie, které lze jednoduše otřít.
stoleček v posteli
Vlastní svět
Ze všeho nejdůležitější je, aby se vaše ložnice stala příjemným místem k odpočinku právě pro vás, nehledě na módní trendy a obecná doporučení. V podstatě jde o nejintimnější prostor celého domu či bytu, kam zpravidla nemají přístup ani návštěvy a patří jenom vám.