Nezařazené

Myslivost


Hajný, lesník, myslivec, fořt… obvykle nevíme, kdo je kdo, zda se jedná o povolání nebo hobby. Fořt je vedoucí polesí, tzv. polesný, hajný je podřízeným polesného a má na starost hájení lesa před pytláky, požárem atd. Lesník má lesnické vzdělání, vykonává činnost v přidělené oblasti lesa, dozoruje práce v lese a zároveň je myslivcem. Tudíž má funkci mysliveckého hospodáře, zasedá v komisi pro zkoušky z myslivosti atd. Myslivců z povolání je hodně málo, spíše tuto činnost vykonávají lidé, kteří složili myslivecké zkoušky a provozují myslivost jako svůj koníček .

myslivci u řeky

Kdo se chce věnovat myslivosti, musí složit zkoušky, které mu umožní získání loveckého lístku. Aby mohl nosit a používat zbraň, musí mít zbrojní průkaz. Pak si musí buď honitbu pronajmout, není-li jejím vlastníkem nebo fungovat někde jako host. Povolenka k lovu je mu vydána pouze pro určité území – honitbu.


· myslivecká mluva slouží ke komunikaci mezi myslivci, je to názvosloví běžnému člověku nesrozumitelné


· myslivecký oděv je určen pro pohyb v lese a v přírodě, barva je zelená, doplněná hnědou. Nezbytná je pokrývka hlavy ve formě klobouku, v zimě beranice. Ostatní pokrývky hlavy jsou zapovězeny.

Společným jmenovatelem myslivců by měla být láska ke zvěři a k přírodě. Ta by měla být zárukou toho, že lovit se bude jen to, co se lovit musí či může a způsobem, aby zvíře netrpělo a smrt přišla ideálně ihned. K tomu jsou zapotřebí znalosti, které musí doplňovat celý život.

Lovecký pes k myslivci též patří, byť to není povinnost. Chov a výcvik loveckých plemen má v ČR dlouhou tradici, českými plemeny jsou český fousek a český teriér. Myslivce však potkáme s jezevčíky, ohaři, retrívry apod. Každé plemeno má vlastní charakter a je vhodné k něčemu jinému. Obecně potřebují hodně pohybu, zaměstnat mozek a pečlivý výcvik.
kančí máma s mladými

Myslivecké hobby je náročné na čas, vědomosti, fyzičku. Myslivost má spoustu různých tradic, které se stále dodržují. Mezi myslivci se najdou různí lidé, stejně jako všude, ale bez myslivců by se např. zvěř v zimě moc dobře neměla.