Kdo vymyslel lego?

Jedná se o druh dětské stavebnice s mnoha kombinačními schopnostmi. Základem je LEGO kostka, jejíž hlavní předností je možnost spojování s ostatními kostkami. Výsledek pak záleží pouze na vaší fantazii a tvořivosti.

Vše začalo v Dánsku ve vesnici Billund, kde si tesař a truhlář Ole Kirk Christiansen otevřel v roce 1932 firmu. Vyráběl žebříky, žehlicí prkna a hračky. Svou společnost nazval Lego v roce 1934 a název je zkratkou dvou dánských slov „leg godt“ znamenající „dobrou hru“.
legoland malajsie

Společnost Lego začala nejprve vyrábět dřevěné hračky, s výrobou plastových kostiček začala až v roce 1949. Ze začátku nebyly tolik oblíbené, protože zákazníci stále preferovali dřevěné hračky. Společně ale s vytvořením systému kombinování a neomezenou variabilitou kostiček se stávala stavebnice čím dál více populární.

Vzhled kostiček přetrvávající dodnes byl patentovaný 28. ledna 1958. Kostičky vyrobené tehdy a dnes jsou spolu kompatibilní a skýtají neomezené množství kombinací. Výrobci jsou hrdí na propracovaný systém velmi přesných do sebe zapadajících kostek, které se od sebe dají opět velmi snadno oddělit.
lego hračky

Od roku 1963 jsou stavebnice Lego vyráběny ze speciálního plastu zvaného akrylonitril-butadien-styren neboli ABS. Za posledních 50 let vytvořila společnost Lego více než 400 miliard kostiček.

Postupně přešla společnost z otce na syna a dnes ji vlastní vnuk jejího zakladatele, Kjeld Kirk Christiansen.

V současnosti obsahují stavebnice nespočet figurek a doplňků a bylo vytvořeno mnoho populárních sérií i limitovaných setů. Zajímavostí je, že manuály začala společnost přibalovat do svých stavebnic až v roce 1964. Hračka se stala populární po celém světě, rozšířila se do filmů, her, soutěží a existují i samostatné zábavní parky – první Legoland byl otevřen v Dánsku v roce 1968, postupně vznikaly další v Německu, Anglii i v Americe.