Je vhodné dát si do zahrady či bytu umělý buxus?

Každý z nás chce, aby jeho domov působil svěže a útulně. To se týká jak domu samotného, tak i zahrady. K tomu však patří také zeleň. A právě zde můžeme narazit na určité problémy. V první řadě je jasné, že zdaleka ne každý z nás má talent pro práci s rostlinami. Jsou i takoví, kteří dokážou zabít i tu nejodolnější květinu. To samozřejmě platí o buxusech, které patří k jedněm z nejpopulárnějších. Jedná se o tvarovatelné keříky připomínající malé stromky. Najdeme je na mnoha zahradách a mnozí lidé je chtějí pěstovat i doma. Právě jejich tvarovatelnost je největší výhodou, ačkoliv většinou jsou upraveny do tvaru klasického stromu s kulatou korunou.

buxus ve tvaru koule

Problém je, že jejich pěstování není zrovna nejsnadnější, zvláště pokud jej chceme mít jako bytovou rostlinu. Coby keř z mírného pásma má totiž klasický cyklus, který známe u většiny našich listnatých dřevin, tedy opad listů na podzim a uložení se k „zimnímu spánku“.

To je však něco, co v bytě nemůžeme nahradit, neboť tento proces je řízen dvěma faktory: úbytkem délky slunečního světla, tedy zkracováním dnů, a snížením teplot. Vzhledem k tomu, že doma v zimě používáme umělé osvětlení a také si zde v zimě topíme, je jasné, že bude tento cyklus značně rozhozen. To může vést až k úmrtí keře.

pohled na buxus zblízka

Řešením může být koupit si místo skutečného umělý buxus lepaso.cz. Jeho hlavní výhodou je, že není potřeba se o něj starat a vydrží zelený po celý rok. Je tedy ideální do domácností, kde obyvatelé nemají čas na péči o skutečnou rostlinu. Navíc neroste, a není tedy nutné jej přesazovat.

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že přeci jen působí poněkud falešně, a navíc jej ani nelze tvarovat. Pokud z něj tedy budeme chtít udělat to, co upoutá pozornost návštěvníka při vstupu do místnosti, musíme se připravit na to, že to nebude vypadat nejlépe. Je tedy jen na nás, jak se rozhodneme. Nelze totiž popřít, že má své výhody i nevýhody. Jen je potřeba je správně vyhodnotit.