Organizace času a děti

Organizace času je pro děti opravdu složitá. Děti to často nechápou, neví, že zítra budou vstávat do školky, nebo je čeká volný den a třeba výlet. Tento problém jim můžete ulehčit několika jednoduchými triky a pomocníky.

Především je dobré s dětmi mluvit, říkat jim, co je čeká a kdy je to čeká. Aspoň sami uvidíte, nakolik se děti v čase orientují a co už zvládnou sami. Pokud se v čase neorientují, pak jim můžete vytvořit několik jednoduchých pomocníků, které vám i jim ulehčí život.

srdce v diáři

Hodiny

Než se dítě naučí hodiny, nějakou dobu to trvá. Hodit se vám budou dřevěné hodiny pro děti Chytraliska, které vám usnadní učení hodin. Dobré je také pořídit dítěti vlastní budík, třeba s barevnou signalizací, podle které dítě pozná, že je noc, ráno, večer. Když se v noci dítě vzbudí, podle barvy na budíku jednoduše pozná, jestli ještě musí vydržet v posteli, nebo jestli už je čas na vstávání. Stejně tak je dobré mít pro dítě v budíku nastavenou nějakou oblíbenou veselou písničku, která mu zlepší vstávání.

Kalendář

Vizualizace volného času je dobrým způsobem, jak dítě naučit s kalendářem pracovat. Vytvořte si jednoduché týdenní schéma, kde bude mít dítě jednotlivé dny i s programem. Může být magnetický (na lednici) nebo třeba i dřevěný. Každý jednotlivý den bude mít kolonku na dopolední program (školka), oběd, odpolední program, vyjímky typu výlety, návštěvy, kroužky. A také se hodí mít tam umístěnou kolonku na počasí. Dítě se může každé ráno podívat na to, co je za den, co má v plánu a taky si může přiřadit počasí.

dívka hodiny

Pokud pomůžete dítěti pochopit plynutí času, ulehčíte život i sobě. Až se vás bude znovu ptát, kdy se bude něco dít, pak mu budete moci jednoduše odpovědět ať se podívá do kalendáře a třeba mu s tím pomoci, nebo se poradit, jak by se dal plán ještě upravit. Nebojte se do toho pustit.